Hálózatra visszatápláló napelemes rendszer esetében mindenképp érdemes tisztában lennünk azzal, hogyan is számol el az áramszolgáltató a megtermelt árammal. Ennek ugyanis megvannak az alapfeltételei és szabályai, amelyeket az alábbiakban összegyűjtöttünk a könnyebb megérthetőség érdekében.
Áram értékesítés elszámolásának alapfeltétele
A villamoshálózat számára betermelt napenergia elszámolása lehetőségéhez elengedhetetlen az úgynevezett Háztartási méretű kiserőművekre (HMKE-re) vonatkozó érvényes Hálózat Használati Szerződés megkötése a helyi áramszolgáltató és a napelemes rendszer tulajdonosa között.
Visszatáplált energia mérése
A fel nem használt és így feleslegessé vált energia mennyiségének mérésére egy kétirányú mérőberendezés hivatott. Ezt az úgynevezett ad-vesz mérőórát minden esetben a helyi energiaszolgáltató szakemberei helyezik üzembe a napelemes rendszer készre jelentését követően.
A mérőóra, mivel kétirányú, így külön-külön számlálón képes jelezni a felhasznált és a napelemmel termelt villamos energia mennyiséget is.
Áram értékesítés elszámolási módja
Az elfogyasztott és a napelemmel betermelt energia egyeztetését követően a megkötött szerződés szerint elszámoló számla kerül kiállításra a szolgáltatóval egyeztetve.
Betáplálási többlet esetében, az általunk hálózatba táplált energiát a helyi villamosenergia-szolgáltató, számla ellenében megtéríti.
Amennyiben felhasználási többlet kerül megállapításra, akkor értelemszerűen a fogyasztónak kell megtéríteni a szolgáltató felé az adott energiamennyiség ellenértékét.
Visszatáplált energia átvételi ára
A napelemmel termelt áram átvételi ára minden évben meghatározásra kerül központilag, így akár előre is kiszámíthatjuk, nagyjából mekkora bevételre számíthatunk. Erről a Kötelező átvételi tarifa rendelkezik ami szerint a helyi áramszolgáltatóknak az ebben meghatározott értékeken kell az általunk megtermelt energiát megvásárolniuk.
KÁT árkategóriák
A KÁT azonban nem egy állandó tarifát határoz meg elszámolási alapként, hanem kategóriák és időszakok szerint is eltérő tarifákat különböztet meg.
Energiaforrások tekintetében a KÁT tarifatáblázata jó pár energiatermelésre alkalmas berendezés szerint bontja a lehetséges tarifákat:
- nap- és szélerőműből származó
- nem nap- és szélerőműből származó
- 20 MW vagy annál kisebb naperőművel termelt
- 20 MW vagy annál kisebb erőművel termelt (kivéve naperőmű)
- 20 MW-nál nagyobb, de maximum 50 MW-os erőművel termelt (kivéve: szélerőmű 2008. nov. 30-tól)
- 20 MW-nál nagyobb, de maximum 50 MW-os szélerőműben (2008. nov. 30-tól) termelt
- 5 MW-nál nagyobb vízerőműben
- 50 MW-nál nagyobb egyéb erőműben termelt
- hulladékból nyert energiával termelt
- használt berendezést is tartalmazó erőművel termelt
Ezeken felül még időszakhoz is köti a tarifa az áram átvételi árát, ami nagyjából 37-38 Ft-os árszinten mozoghat.
Visszatáplálás elszámolása vállalkozók esetén
Gazdasági társaságoknak és egyéni vállalkozóknak minden esetben számla ellenében történik meg a hálózatba feltöltött napelemes többletenergia megtérítése. A betermelt többletenergia kifizetésére vonatkozó számlát, a helyi szolgáltató az általa elkészített elszámoló számla kiállítását követően két évig tud elfogadni, ezután az elszámolásra irányuló igény elévül.
Visszatáplálás elszámolása magánszemélyeknél
Magánszemélyek esetében a betáplált többletenergia kifizetéséhez nem szükséges számla kiállítása. A kiegyenlítéshez elegendő egy kitöltött „Nyilatkozat és kifizetési kérelem” és „Adóelőleg nyilatkozat költségekről” nyomtatvány és az elszámoló számla másolatát megküldése a szolgáltató részére.
Összegezve:
Az áramszolgáltatók felé a megtermelt árammal való elszámolás nem bűvészet, hiszen a megfelelő jogi környezet biztosított, ráadásul a vételi tarifa is rögzítésre kerül minden évben. Amennyiben tehát hálózatra visszatápláló napelemes rendszerrel rendelkezünk, akkor az egyfajta passzív jövedelem forrás is lehet számunkra.